Jakich błędów nie popełniać zarządzając marketingiem w Social Media | Transkrypcja Podcast #odcinek1

Cześć, nazywam się Paweł Wach.  Jestem pasjonatem social mediów i ich przełożenia na rozwój biznesów. Jeżeli zarządzasz marketingiem w swojej firmie, niezależnie od tego, czy jesteś:

  • dyrektorem,
  • marketing managerem,
  • czy CEO,

to ten podcast jest dla Ciebie.

Otrzymasz w jego trakcie wiedzę i rozwiązania, które będziesz mógł wdrożyć u siebie w firmie lub wymagać od swojego zespołu lub agencji.

 

W pierwszym odcinku podcastu o social media marketingu skupimy się na rolach i zadaniach zarówno osoby odpowiedzialnej za zarządzanie marketingiem w firmie, jak i agencji czy specjalistów w tym zakresie.

 

1. Otrzymasz wskazówki dotyczące kluczowych aspektów, o które należy zadbać przy podziale odpowiedzialności pomiędzy managera a zespół/agencję.
2. Zgłębisz najnowsze dane na temat polskiego użytkownika social mediów, aby jak najlepiej dostosować komunikację do zachowań odbiorców.
3. Dowiesz się, jakie kluczowe działania wpływają na sukces współpracy.

 

 

 

 

PODZIAŁ ODPOWIEDZIALNOŚCI POMIĘDZY MANAGERA A AGENCJĘ/ZESPÓŁ

 

Z mojej perspektywy, podział ról i odpowiedzialności jest bardzo istotny do tego, abyście Wy, jako managerowie, mogli prowadzić projekt w dogodny dla Was sposób, bez konieczności przesiadywania na spotkaniach raportowych, na których ktoś raportuje zasięgi, komentarze, aktywności, a brakuje widocznego przełożenia tych działań na biznes. Jest to kluczowa kwestia i, niestety, także bardzo częsty problem, przez który niemożliwe staje się dostarczenie kompletnego raportu dla przełożonych, gdyż raport z agencji zawiera wyłącznie zestawienie najlepszych postów z danego miesiąca.

 

Kolejnym problemem, który bardzo często dostrzegam, jest to, że treści otrzymywane od agencji i specjalistów nie odpowiadają Waszym oczekiwaniom. Na przykład, nie są wystarczająco kreatywne czy angażujące lub nie oddają przesłania Waszej firmy. Prowadzi to często do zakończenia współpracy, rotacji, co z kolei powoduje Waszą frustrację i niezadowolenie, i taki proces się powtarza.

Jak tego uniknąć?

Dla mnie pierwszym krokiem do uniknięcia takiej sytuacji jest bardzo dobre wejście w projekt.

Wejście w projekt zarówno przez Was, jak i specjalistę/specjalistów agencji. Niezależnie od tego, czy to Wy wchodzicie jako nowi w projekt, czy agencja wchodzi jako nowa do Waszej firmy.
Zadbanie o ten początkowy proces jest kluczowe. Oczywiście, zapewne wielu specjalistów czy wiele agencji ma swoją określoną ścieżkę działania, ale musicie pamiętać, że to Wy odpowiadacie za wyniki. To Wy jesteście managerami w swojej firmie, więc z mojej perspektywy bardzo istotne jest to, żebyście wiedzieli, na co zwrócić uwagę, aby współpraca przebiegała pomyślnie.

 

Zacznijmy od tego, za co na tym pierwszym etapie współpracy odpowiada manager.

Spójrzmy na to z lotu ptaka. Głównym zadaniem managera na początkowym etapie współpracy jest przekazanie i zaprezentowanie strategii marketingowej firmy w taki sposób, aby został on zrozumiany przez specjalistów.
Jest to niezmiernie istotne: zrozumiany przez specjalistów.
Bardzo często proces ten ogranicza się do wysłania plików do zapoznania się i prośby o stworzenie harmonogramu treści. Nie, nie skracajcie tego w taki sposób.

Upewnijcie się, że specjalista zrozumiał to, co do niego mówicie, oraz że założenia strategii są dobrze zrozumiałe dla zespołu.

Pamiętajcie, że główną rolą i głównym zadaniem specjalistów jest przełożenie tej strategii na atrakcyjną komunikację w social mediach, ale potrzebują do tego Waszej wiedzy na temat funkcjonowania firmy i zrozumienia jej jako całości.

 

Jeżeli chcecie sprawdzić, czy obsługujący Was specjalista rozumie Wasze założenia, możecie zadać mu pytanie: “Jaki cel komunikacyjny, jego zdaniem, realizują obecnie social media?” albo „Jaką rolę w strategii firmy, w lejku sprzedażowym, odgrywają sociale?”
Porównajcie, czy odpowiedź jest spójna z
Waszymi zapatrywaniami, i zobaczcie, czy jest to temat, w którym specjalista porusza się komfortowo. Bardzo często okazuje się, że specjaliści czują się w tym obszarze zagubieni, ponieważ proces początkowy nie został odpowiednio wypracowany, od razu nastąpiło przejście do działań bieżących, a zapomniano o fundamentach.

 

Finalnie dochodzimy do tego, za co, z mojej perspektywy, odpowiada zespół lub agencja w trakcie całej współpracy. Agencja jest odpowiedzialna za to, by przełożyć założenia strategiczne i strategie Waszej marki na social media w bardzo atrakcyjny sposób. Na tym właśnie agencja powinna doskonale się znać.
Jeżeli zatem przychodzicie do mnie, jako do specjalisty, z określonym zadaniem do zrealizowania, przedstawiacie cel, wyróżniki Waszej firmy, grupę docelową, udzielacie mi dodatkowych informacji, o które mogę poprosić, do mnie należy wymyślenie, jak te informacje przełożyć na komunikację w social mediach, jak stworzyć z tego najlepszy kontent i jak wygenerować najlepszy wynik.

Dlaczego jest to takie istotne? Dlatego, że jako managerowie musicie zrozumieć, że z punktu widzenia użytkowników, główną rolą social mediów nie jest sprzedaż. Dla ludzi w social mediach najistotniejsza jest rozrywka. Ludzie nie traktują social mediów jako portali sprzedażowych, a profile firmowe bardzo często, niestety, tak wyglądają.

Na zwrócenie uwagi użytkownika mamy około 3 sekund. To bardzo mało, dlatego szalenie ważne są umiejętności specjalistów/agencji. Muszą oni wiedzieć, w jaki sposób początkowo zaangażować odbiorcę, żeby po prostu daną treść przeczytał.

Biorąc pod uwagę, ile obecnie pojawia się postów na różnych profilach, ile mamy profili firmowych i osobistych, żaden użytkownik nie jest w stanie wyświetlić wszystkich postów od firm i osób, które obserwuje. Właśnie dlatego to, gdzie wchodzi w interakcję, gdzie jest aktywny, co kliknie, jakie video obejrzy, czy przejdzie z linku na stronę, powoduje, że wzrasta prawdopodobieństwo, że wyświetlą mu się kolejne publikacje od danego autora czy firmy. Tak naprawdę cały czas walczymy o atencję użytkownika.

 

 

 

 

 

PO CO POLSKI UŻYTKOWNIK WCHODZI NA SOCIAL MEDIA?

 

Przyjrzyjmy się teraz danym na temat tego, po co polski użytkownik wchodzi na social media. Jest to z mojej perspektywy potrzebne dlatego, żebyście jako managerowie pamiętali o tym, co mówią dane, i dzięki temu rozumieli, że pojawiające się treści nie zawsze będą Wam się podobały. Co wynika z danych?

Z danych wg raportu Digital 2023 firmy DataReportal wynika, że pierwsze 3 miejsca wśród powodów wchodzenia na social media w Polsce zajmują:

  1.  bycie w stałym kontakcie ze znajomymi i rodziną, czyli po prostu Messenger, przeglądanie i komentowanie postów itd., co skądinąd stanowi jeden z głównych powodów powstania social mediów;
  2. czytanie wiadomości, to znaczy różnych stories, a nie informacji np. ze świata; oraz
  3.  zapełnianie wolnego czasu.

Z perspektywy obecności firmy w social mediach, ten trzeci punkt jest bardzo ważny. Użytkownicy oczekują rozrywki, strzałów dopaminowych – i tego właśnie powinniśmy wymagać od agencji.

Statystyczny Polak spędza w social mediach ponad 2h. Należy przy tym przyjąć, że odpowiedzi w raporcie są subiektywne, oparte na przekonaniu badanych, jakim aktywnościom w social mediach się oddają. Jednakże wiele z tych aktywności odbywa się nieświadomie. Nie sposób policzyć, a zatem i ująć w tego rodzaju raportach, ile razy ludzie sięgają po telefon nieświadomie, ile razy automatycznie włączają i przeglądają social media. Wiedząc o tym, musimy wykorzystywać różne techniki na zwrócenie uwagi użytkownika. Również w kontekście kwestii poruszanych wcześniej.

Co istotne, zagadnienia związane z zakupami pojawiają się dopiero na miejscach 5. i 6. 31,3% Polaków odpowiedziało, że w social mediach znajduje inspiracje do zakupów, a 29,8%, że odwiedza sociale, aby wyszukać produkty do nabycia. Ten ostatni powód szczególnie często wskazują kobiety w wieku 18-23 lat, ta grupa rzeczywiście szuka w social mediach, w tym zwłaszcza na TikToku, produktów do zakupienia, na przykład kosmetyków.

Innym przykładem jest branża gastronomiczna, gdzie użytkownicy odwiedzają profile, żeby zobaczyć restaurację, zanim się do niej wybiorą. Coraz częściej nasze profile przyjmują właśnie taką rolę – wizytówki, czyli mają za zadanie utwierdzić użytkownika w przekonaniu, że to, co chce kupić, jest dobre, a także dostarczyć mu informacji, których poszukuje.

Link do raportu można znaleźć tutaj.

KLUCZOWE DZIAŁANIA WPŁYWAJĄCE NA SUKCES WSPÓŁPRACY

 

Podsumowując, specjaliści czy agencja muszą mieć możliwość wykazania się. Innymi słowy, nie powinno Was interesować, jakie formaty przyjmą, żeby pokazać rzeczy, o których mówicie, czy osiągnąć określony cel komunikacyjny. Dajcie im przestrzeń do testów, do eksperymentów, bo to napędza profile, napędza reklamę. Nie stopujcie pomysłów na poziomie koncepcyjnym. Czasami może to od Was wymagać postąpienia wbrew sobie, jednak często coś, co w fazie akceptacji wydaje się nie do końca dobre, zbyt ekscentryczne, wygeneruje lepsze wyniki. Oczywiście, są pewne granice, na przykład przekaz B2B wymaga większej powagi, ogólnie jednak pozwólcie specjalistom działać, ponieważ lepiej znają te kanały i koniec końców zyskacie lepsze profile.

Zachęcam również do testów A/B, kiedy Wam bardziej się podoba jedna wersja, a agencji druga. Potraktujcie to jako grywalizację, zawsze dobrą dla współpracy. Pamiętajcie, że kluczowy dla sukcesu w social mediach jest początek współpracy. Niezależnie od tego, czy to Wy dołączacie do zespołu, czy ktoś inny właśnie dołączył lub nawiązaliście współpracę z nową agencją. Początek jest najistotniejszy i tutaj Wy, jako managerowie, odpowiadacie za założenia strategiczne. O tym, jak te założenia wypracowywać, będzie mowa w kolejnych odcinkach serii.

Nie chodzi o to, że musicie przyjść z gotowymi założeniami i przedstawić je jako prawdę objawioną. Niemniej to Wy odpowiadacie za ten etap, agencja zaś odpowiada za przełożenie otrzymanych założeń na social media w sposób atrakcyjny dla odbiorców. Pamiętajcie jednak, że ostatecznie to Wy odpowiadacie przed przełożonymi za wyniki, za to, czy marketing firmy się rozwija.

Według mnie, zostawianie początkowego etapu agencji, powiedzenie: „Dzień dobry, to jest mój produkt, wymyślcie komunikację” – nie zadziała. Niestety, jest to bardzo częsta praktyka na rynku, a agencje czy specjaliści są traktowani jak czarodzieje. Nie są nimi i potrzebują bardzo dobrego wprowadzenia w projekt, żeby móc zacząć czarować w social mediach. Po prostu pamiętajcie o tym, żeby pierwszy etap współpracy potraktować poważnie.

W kolejnych odcinkach omówimy konkretny proces, który pokaże Wam narzędzia i ćwiczenia, które warto zrobić z zespołem i specjalistami. Chodzi w nich o to, żebyście rozumieli swoja rolę w procesie i na koniec mieli konkretnie zdefiniowane cele współpracy, propozycje wartości, formy raportu, mierniki sukcesu dla całej współpracy czy dla każdego etapu lejka sprzedażowego.

Sądzę, że te kwestie są bardzo potrzebne do tego, żeby social media mogły odgrywać ważną rolę w marketingu Waszej firmy.

 

W najbliższych 3 odcinkach skupimy się na 3 obszarach analizy obecnej sytuacji:

  1. perspektywa odbiorcy, gdzie pokażę warte wykorzystania narzędzia i ćwiczenia;
  2. perspektywa biznesu;
  3. perspektywa konkurencji.

Następnie przejdziemy do syntezy i tworzenia tzw. one pager’ów, ułatwiających współpracę.

 

 

NEWSLETTER
social media

Paweł Wach

Główny mózg i bijące serce agencji Robimy Social Media. Zadeklarowany wyznawca marketingu internetowego, fanatyk projektowania, optymalizacji taktyk reklamowych i efektywności. Świat bez Asany jest dla niego chaosem, a dzień bez wyczyszczonej listy tasków – dniem niepełnym.
Podobał się artykuł? Udostępnij!
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Sprawdź pozostałe artykuły